Jak nejlépe investovat a kam?

Finanční poradci radí, že si máte dávat stranou 10 procent z měsíčního příjmu. Taková částka stačí především v případě, že začínáte v mládí. Spořit si na důchod je jedna věc, vytvořit si rezervu na „kdyby něco“ je věc jiná. Na každé platí něco jiného, ale obojí je stejně důležité. Jak začít?

graf v mobilu

Variant je celá řada

Je samozřejmé, že chcete mít jistotu zisku. Investovat peníze, které právě máte není jednoduché, ale ve většině případů se to vyplatí. Pochopitelně tím podstupujete určité riziko. V bance se možná dozvíte, že bezpečné investice existují, ale není to tak úplně pravda. Finanční trh je plný nečekaných rizik a možných vlivů, které mohou ovlivnit váš zisk či ztrátu. Do čeho můžete dát peníze?

zlaté mince

  1. Penzijní připojištění, životní pojištění či stavební spoření je nejběžnější.
  2. Akcie a dluhopisy jsou také běžné, ale riskantnější.
  3. Komodity představují možnost, ale rozhodně si je rozhodněte.

 

Víc věcí v záloze

Ideální je nejen sázet na jednoho koně, ale rozdělit si finance do několika fondů, akcií, pojištění apod. V první řadě si založte rezervu první pomoci. Díky té sice nezískáte jmění, ale nebudete se muset tolik obávat blízké budoucnosti. Činit by měla minimálně šestiměsíční výdaje.

 

Druhým typem je střednědobá úspora, na kterou nesáhnete po několik let. Nejčastěji se pro ni využívají různá spoření, termínované vklady a podílové vklady. Nejlepší jsou v případě, že plánujete zhodnocení během pěti až deseti let.

 

Poslední jsou dlouhodobé vyhlídky. Pro uložení osobního kapitálu jsou ideální akcie, anebo podílové listy. S takovými můžete počítat do penze a nemusíte se tolik obávat inflace. Ta samozřejmě ovlivňuje veškeré zhodnocování, ale v některých případech méně než v jiných.

finanční graf

Nejistá budoucnost

Pokud je vám kolem dvaceti let, tak na důchod asi moc nemyslíte. To je ovšem chyba, která se může snadno vymstít. Nespoléhejte na stát, protože nikdy nevíte, jaká bude ekonomická situace ve chvíli, kdy půjdete do penze. Je mnohem lepší mít vlastní kapitál a majetek, se kterým můžete počítat. Navíc budete přesně vědět, kolik máte a co si můžete dovolit.

14 září, 2019