Robotický vysavač

Jedná se vskutku o dokonalé řešení v rámci pravidelného úklidu? Jak dokáže robotický vysavač usnadnit práci a je lepší než klasický vysavač? Na jaké bázi vysavač funguje a co vše je schopen zvládnout? Jaké jsou jeho přednosti a naopak slabé stránky? Pro koho je ideálním řešením? Jestliže zvažujete jeho pořízení, je dobré vědět, na co si dát pozor při výběru.
vědro a vysavač

Princip fungování robotického vysavače

Na pohled to vypadá, že je to velmi snadné, jen zapnout a o vše ostatní se postará už sám robotický vysavač. Je to skutečně pravda? Jaká je realita?

Robotický vysavač má vespod umístěné rotační kartáče, které disponují větší velikostí. Kartáče plní úlohu nametání veškeré špíny a nečistoty pod sebe, kde se nachází sací otvor. Na trhu jsou však k dostání i vysavače bez těchto kartáčů, které nejsou doporučovány, neboť tím je značně snížena efektivita funkce robotického vysavače. Pravdou je, že robotický vysavač je vybaven nižším výkonem oproti klasickému.

Pohyb vysavače – magnetické pásky, kamera či senzory?

Kvalitnější typy se pohybují po místnosti za pomoci kamery nebo též díky senzorům. Což umožňuje vysátí i obtížněji dostupných míst. Rovněž tímto je robotický vysavač schopen se pohybovat i ve složitěji dispozičně řešených místnostech. Zatímco magnetické pásky jsou u levnějších verzí robotického vysavače, je tak pohyb vysavače omezen. Jeho pohyb je pouze tam, kde jsou umístěné pásky. Nutno konstatovat, že vysátí místnosti prostřednictvím robotického vysavače trvá o něco déle, než v případě luxování klasickým vysavačem. Vše se především odvíjí od konkrétního typu elektrického přístroje.
smetáček na podlahy

Výhody a nevýhody robotického vysavače

Importantní předností je jeho princip fungování, tj. vyluxuje sám, není potřeba vaše přítomnost. Tím tak šetří i váš čas a zejména pomůže těm, kdo zkrátka z duše nenávidí luxování. Přínosný je i pro ty, kdo si striktně potrpí na pořádek a nesnesou byť jediné smítko na podlaze. Neocenitelné je i to, že lze robotický vysavač naprogramovat, tím tak může vysát místnost v době vaší nepřítomnosti.

Avšak jako vše má i své zápory. Robotický vysavač nevyjímaje. Mezi slabší stránky náleží malá nádoba na prach, což vyžaduje velmi časté vyprazdňování. Jelikož se jedná o typ vysavače nemající sáčky, je tak nutné pravidelné a pečlivé čištění i samotné prachové nádoby. Rovněž nelze očekávat od robotického vysavače, že vám důkladě vysaje rohy v místnostech.

7 června, 2023