Správné umístění

V první řadě je důležité rozvážit, kde chcete venkovní posezení udělat, jestli chcete, aby bylo napojeno přímo na dům, anebo chcete, aby vám sezení zdobilo střed zahrady. Záleží i na velikosti vašeho pozemku, pokud musíte šetřit místem je vhodné napojit se na dům, tedy zvolit pergolu.

dřevěná pergola

Dalším důležitým faktorem je i světová strana. Mnohdy si koupíme dům a nemáme již na výběr na které straně bude zahrada. Pokud je pozemek rozlehlý ze všech stran domu, volba tu stále je. Otázkou je, zdali uvítáte více sluníčka odpoledne, nebo raději stín. Obecně totiž platí takové pravidlo, že zahrady obrácené k jihu, západu jsou celoročně teplejší, slunnější, než zahrady směřující k severu nebo k východu.
Venkovní posezení

Rádi velké grilovací party, nebo raději sami s rodinou? Ano i tohle je velice důležité! Odvíjí se od toho velikost altánu, či pergoly. Budete chtít i přespávat ve vašem posezení? Ano? Tak to zvolte spíše verandu, protože bývají zasklené ze všech stran a může plynule přecházet ve vyhlídkovou terasu.

Nevíte, jaký je rozdíl mezi altánem a pergolou? Altán stojí na pozemku samostatně, není součástí jiného stavení a ve většině případů nemá žádnou krycí stěnu. Pergola je oproti tomu většinou napojená na zdi domu a dnes se staví i s krycími stěnami.
zahradní altán

Materiál
Vybrali jste místo, ale teď už jen váháte nad materiálem? Pro materiál, ze kterého budete stavět je právě rozhodujícím faktorem umístění a světová strana, protože když váš altán či pergola, bude bojovat s větrem, vodou, vlhkem, chce to odolnější materiál, jako je třeba kov, kámen, beton. Hlavní a zásadní jsou i vaše finanční prostředky, které jste ochotni investovat. Věřte, nebo ne, ale luxusní venkovní posezení, může stát i sta tisíce korun.

Konečné rozhodnutí!
Stále jste se nerozhodli? Máte velký pozemek a dost finančních prostředků? Tak doporučuji zvolit obě varianty! Nejenže budete mít, kde posedět, ale uprostřed zahrady si, díky altánu, vytvoříte neuvěřitelně romantické místo. Málo prostoru? Doporučujeme verandu s terasou.

11 září, 2019