Android vs iOS

Zabezpečení a soukromí

Android byl dříve mnohými uživateli za bezpečnost kritizován, postupně se však podařilo Googlu bezpečnostní záplaty vydat a mnoho problémů opravit. Nejde zde však pouze o zabezpečení Androidu jakožto jednotlivých telefonů. Není totiž tak jednoduché najít levný stroj s Androidem s kvalitní čtečkou otisků prstů nebo spolehlivým rozpoznáváním obličeje, které by nešlo obejít fotografií. V této oblasti vede iOS. Co se týče soukromí, opět zde vede systém od Applu, jelikož Google zpracovává všechny vaše údaje a odesílá je na své servery k reklamním účelům. Proto jsou také telefony s Androidem levnější než iPhony.Osoba drží iPhone

Podpora

Apple si hardware i software vyrábí sám, výrobců telefonů s Androidem je nespočet. Google sice také má své telefony, mnoho let podpory jim ale nedává. U Applu můžete používat i čtyři roky staré stroje s nejnovějším softwarem, argumentem pro Android ale mohou být čínské značky Xiaomi nebo Huawei, které za poměrně málo peněz nabízí velice dobrou výbavu a pokud upgradujete na nový telefon každé dva roky, cenově vás to vyjde velice podobně, jako zakoupení nového iPhonu, který byste používali čtyři roky.

Výkon

Dříve byly iPhony i přes menší kapacitu RAM paměti nejvýkonnějšími stroji na trhu, nyní se však konkurence snaží lépe systém optimalizovat a některé vlajkové lodě ostatních výrobců dokáží iOS zařízení předčít. Jasného vítěze v této kategorii určit nelze, rozhodně by ale Applu neuškodilo zvětšit aspoň kapacitu operační paměti.

Aplikace

V Obchodě Play od Googlu najdete rozhodně více aplikací než v App Storu, vývojáři však pro iPhony programují kvalitnější placené softwary, jelikož počítají s tím, že majitelé jablečných produktů budou ochotnější utrácet za jejich programy. Většinou se však dá najít pro oba systémy vhodná alternativa téměř na vše, co potřebujete. Problém u Applu však je, že si z důvodu bezpečnosti nemůžete legálně stáhnout aplikace z jiných zdrojů, což jistě může být pro některé uživatele nevýhoda. Větší výběr máte u Androidu, nemusíte se ale bát, že byste pro iOS nemohli najít alternativu.Stříbrný iPhone 6

Závěr

Pokud chcete systém s výbornou optimalizací, větším důrazem na soukromí, ale s menším množstvím aplikací a s dalšími omezeními spojenými s uzavřeností systému, volte iOS. Jestli potřebujete software, který si můžete daleko více přizpůsobit a nevadí vám nadměrné shromažďování dat nebo krátká podpora od výrobců, běžte k Androidu.

27 března, 2020