Darování krevní plazmy

Krev obsahuje 55% krevní plazmy. Krevní plazma obsahuje 90% vody, pak ale plazmatické bílkoviny a minerální látky. Její barva je nažloutlá.  A právě díky tomu se využívá pro výrobu léků. Plazma léčí například popáleniny, akutní respirační tísně a používá se pro ardiopulmonální operaci bypassu. Léčí se s ní poruchy imunity, autonomní nemoci, chronicko- zánětlivé demyelinizační polyneuropatie, idiopatické trombocytopenické purpury, či  různé plicní problémy. Aby se jeden pacient, který potřebuje léčivo s obsahem plazmy, mohl léčit jeden rok, je potřeba tisíc odběrů.  V Evropské únii a ve Spojených státech Amerických bychom našli přibližně 800 odběrových míst pro plazmu. Když se dárci odebere krevní plazma, trvá dva dny, než se plazma opět v jeho těle obnoví. Plazmu může darovat člověk ve věku od 18 do 60let.

Krevní plazma

Když se rozhodneme darovat plazmu, čeká nás nejprve vstupní vyšetření. Během vyšetření vyplníme dotazník, posedíme s lékařem v ordinaci, který se nás různě doptá. Poté následuje odběr krve. Krev jde do laboratoře, aby se zjistilo, že nemáme žloutenku, HIV a jaký máme krevní obraz. Pokud je vše v pořádku, můžeme darovat plazmu. Den předem bychom měli vypít alespoň 3l tekutiny. Pít můžeme vodu, minerálku, bylinkové čaje. Neměli bychom pít kávové nápoje, černý čaj či alkohol. Alkohol, káva a černý čaj dehydratují. Pro správný odběr plazmy musí být v našem těle dostatek vody. Neměli bychom jíst dorty, šlehačku, tučné ryby (třeba losos), tučné maso (párky, slanina, vepřové, kachnu, husu), tučné mléčné výrobky. Neměli bychom jíst nic smaženého. Alkohol a káva dehydratují, tuk se zase objeví v plazmě a v tomto případě se plazma nevyužije pro výrobu léků.

Darování krevní plazmy

Určitě bychom neměli kouřit. Nikotin totiž zužuje cévy. Jíst bychom měli spíše lehké jídlo. Kuře, tuňáka, nízkotučné sýry, celozrnné pečivo, ovoce a zeleninu. Když přijdeme na odběrové místo, vyplníme krátký dotazník, ukážeme občanský průkaz, který je nezbytný. Poté dostaneme půllitrovou láhev vody a kelímek se šumivou vitamínovou tabletkou. Musíme to vypít a jdeme do odběrového sálu. Zde si pohodlně usadíme do jakéhosi pololehu a polosedu  a následně nám odeberou krev a pak nastane samotný odběr, který trvá  40-60minut. Pak už  nás jen čeká cesta k recepci, kde dostaneme minci do automatu s kávovými nápoji a s čajem, který je v místnosti, odměnu 800 korun a můžeme se objednat na další odběr. Na ten však můžeme jít nejdříve za 14 dní. 

13 ledna, 2023