Důvody, proč vám může banka zamítnout žádost o hypotéku

Z důvodu inflace a celkové situace ve světě banky zpřísňují své podmínky pro získání hypotečního úvěru. Podívejme se na nejčastější důvody, proč může být vaše žádost zamítnuta.

Nedostatečné příjmy

Banky většinou požadují, aby příjmy vaší domácnosti byli dostatečné na to, abyste zvládli v poklidu splácet svou hypotéku. V realitě to znamená, že měsíční splátka hypotéky by neměla přesáhnout 50 % příjmů vaší domácnosti. Pokud tomu tak je, můžete si zkusit nějakým způsobem zvýšit svůj příjem. Nebo můžete vyzkoušet hypotéku bez doložení příjmu https://www.fahd.cz/hypoteka-bez-dolozeni-prijmu/.

hypotéka

Záznam v registru dlužníků

Každý z nás se dostane do situace, kdy mu pochybí finance nebo potřebuje financovat něco, na co momentálně nemá úspory. A tak logicky sáhne po půjčce. Ovšem co se stane, pokud se dostanete do potíží, a nezvládáte své půjčky splácet? Budete mít záznam v registru dlužníků. S takovým záznamem je téměř stoprocentně jisté, že vám banky hypotéku nedají. Jste pro ně potencionálně nespolehlivý klient. Záznam budete mít v registru 3 roky po doplacení částky po splatnosti.

Další závazky

Splácíte jiný úvěr, i když řádně, máte kreditní karty, povolený debet či podobně? I tohle může být důvod, proč vám banka zamítne hypoteční úvěr. Zvláště, pokud se jim zdá, že vaše příjmy jsou na hraně s jejich dostatečností pro splácení. Každý závazek navíc, který máte, zvyšuje riziko, že v budoucnosti nebudete schopni splácet svou hypotéku.

peníze

Věk

I když se to může zdát jako diskriminační, je tomu tak. Banky se od určitého věku cukají k tomu, aby vám přidělili hypotéku. Je to ovšem pochopitelné. Starší člověk před důchodovým věkem bude velmi složitě ze starobního důchodu financovat hypotéku. Banky většinou uvádí horní hranici pro žádosti 65 let, v realitě ovšem nebudou naklonění přidělit úvěr člověku, který má třeba o pár let méně.

9 července, 2022