Spočítejte si výplatu

Dnes už nežijeme v prvobytně pospolné společnosti, v níž si její členové rozdělovali to, co jako celek získali, podle nepsaných pravidel. A také se nikdy nedosáhlo a ani nedosáhne komunismu, kdy by patřilo všechno všem, každý pracoval podle svých schopností a bral si to, co potřebuje, aniž by k tomu bylo zapotřebí peněz. A proto se dnes pracuje výhradně za odměnu, jež se obvykle vyjadřuje penězi.

Každý, kdo dnes pracuje, tak činí proto, aby si vydělal na svou existenci, aby dostal za činnost zvanou práce výplatu. A taková výplata ho pochopitelně musí alespoň minimálně uspokojovat.

balík peněz

Co to v praxi obnáší? Především to, že by měl člověk, který vykonává určité zaměstnání, vědět, kolik za to dostane. Nejen proto, aby věděl, co si bude moci za svou mzdu dovolit, ale vlastně aby i zvážil, zda mu taková práce stojí za to.

Jenže jakkoliv to člověk od samého počátku ví, nejednou nemá jistotu, kolik skutečně dostane. A to nejen proto, že často neví nikdy předem, jaké dostane prémie a další bonusy navrch, k tomu, co mu bylo přislíbeno, ale vlastně i proto, že si nedokáže svoji skutečnou výplatu sám spočítat. Ona mu je totiž obvykle sdělena pouze hrubá mzda, tedy to, co za něj zaměstnavatel skutečně vynaloží, kolik mu firma, která ho zaměstnává, dá. Ale takové peníze nedorážejí k adresátovi všechny. Část z nich se cestou ‚ztratí‘. A to kvůli tomu, že se z oné hrubé mzdy musí ještě zaplatit daň z příjmu a sociální a zdravotní pojištění.

eura mince

A tak si žádá zjištění toho, čemu se říká čistá mzda výpočet. A ten už nejeden ze zaměstnanců nezvládne. A pak aby jenom trnul, kolik z oné známé hrubé mzdy skutečně dostane.

Ale díky jednoduché kalkulačce, která je na internetu k nalezení, nemusí dotyčný trnout ani tápat. Zde stačí zadat pár relevantních údajů a kalkulačka v mžiku ‚vyplivne‘ čistou mzdu, jež z oné mzdy hrubé zbude. A člověk hned ví, na čem skutečně je.

19 června, 2021